هزینه کمسیون خرید خانه چقدر است ؟

هزینه کمسیون خرید ملک چقدر است؟

یکی از سوالات متداولی که بسیاری از متقاضیان خرید و فروش مسکن مطرح می‌کنند، این است که هزینه کمیسیون خرید ملک چقدر است؟ در این مقاله تصمیم داریم پاسخی کامل و درخور به این سوال بدهیم و سپس مثالی در زمینه حق کمیسیون خرید و فروش ملک مطرح کنیم تا از این به بعد بتوانید هزینه کمیسیون مشاوران املاک را به‌تنهایی محاسبه کنید.

هزینه کمیسیون خرید ملک چقدر است؟ فرمول محاسبه کمیسیون خرید و فروش ملک

پیش از مهر ماه سال 1399، برخی از مشاوران املاک در تهران و سراسر کشور، سخنی از تعرفه رسمی در مورد حق کمیسیون به میان نمی‌آورند و بر سر مبلغ مشخصی با خریدار و فروشنده ملک، به توافق می‌رسیدند. از مهر ماه 1399 به بعد، ابلاغیه‌ای برای کلیه مشاوران املاک صادر و تعرفه‌ای مشخص برای خرید و فروش ملک تعیین شد. توجه داشته باشید که این تعرفه فقط شامل املاک مسکونی نمی‌شود و املاک تجاری و اداری را نیز دربرمی‌گیرد. در واقع، افراد برای خرید و فروش ویلا هم باید این هزینه کمیسیون را به مشاوران املاک بپردازند.

بر اساس تعرفه‌نامه جدید، خریدار و فروشنده ملک باید در مجموع 0.5 درصد ارزش ملک را به عنوان حق کمیسیون به مشاور املاک بپردازند. از این مقدار، 0.25 درصد آن را باید خریدار ملک و 0.25 درصد را فروشنده ملک به مشاور املاک بدهد.

توجه داشته باشید که به حق کمیسیون مشاوران املاک، مالیات بر ارزش افزوده هم تعلق می‌گیرد که این مالیات را هم باید خریدار و فروشنده ملک پرداخت کنند. در حال حاضر (سال 1402)؛ مالیات بر ارزش افزوده برای حق کمیسیون خرید ملک، 9 درصد است. در سال آینده، این مالیات به 10 درصد خواهد رسید.

مقاله پیشنهادی : نحوی گرفتن کد رهگیری ملک

یک مثال برای محاسبه هزینه کمیسیون خرید ملک یا فروش آن

فرض کنید که قصد دارید ملکی را به قیمت 2 میلیارد تومان به فروش برسانید. شما به عنوان فروشنده باید، 0.25 درصد یا 0.0025 مبلغ را به عنوان حق کمیسیون به مشاور املاک بپردازید. در ادامه این مبلغ محاسبه شده است:

5000000 = 0.0025 * 2000000000

در واقع حق کمیسیون برای فروشنده، 5 میلیون تومان می‌شود. 5 میلیون تومان هم خریدار ملک باید به عنوان حق کمیسیون به مشاور امکلاک بپردازد. مالیات بر ارزش افزوده برای حق کمیسیون، 9 درصد حق کمیسیون است که در ادامه این مبلغ را هم محاسبه می‌کنیم:

450000 = 0.09 * 5000000

فروشنده ملک باید 450 هزار تومان هم بابت مالیات بر ارزش افزوده به مشاور املاک بپردازد. البته این مبلغ را خریدار هم باید پرداخت کند. مجموع هزینه‌ای که فروشنده باید به مشاور بپردازد، 5450000 تومان خواهد بود. در واقع خریدار و فروشنده ملک باید مجموعاً 10900000 تومان به مشاور املاک بپردازند.

مقاله پیشنهادی : سند اصلاحات اراضی + نمونه سند و دادرسی

خرید و فروش ملک و ویلا به صورت مطمئن و حرفه‌ای با گروه مشاور املاک ویلا هفت

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که هزینه کمیسیون خرید ملک چقدر است و مثالی هم برای کامل کردن این پاسخ و شفاف شدن وضعیت هزینه کمیسیون بیان کردیم.

در صورتی که قصد خرید و فروش ملک و ویلا در تهراندشت  را دارید، پیشنهاد می‌شود که از مشاوران املاک متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید. این مشاوران، می‌توانند در قیمت‌گذاری، یافتن مشتری یا ملک و خرید و فروش مطمئن و حرفه‌ای ملک و ویلا به شما کمک کنند.  امروزه با توجه به ترفندها و تکنیک‌های جدید و عجیبی که در بین افراد رواج یافته است، در صورتی که نتوانید حرفه‌ای معامله کنید، ممکن است ملک یا منابع مالی خود را خیلی ساده از دست بدهید و دچار زیان‌های بزرگ شوید.

گروه مشاور املاک ویلا هفت، از سال 1393 تاکنون در زمینه خرید و فروش انواع ملک و ساخت و طراحی ویلا  فعالیت می‌کند و در تمام این سال‌ها کوشیده است که حقوق مشتریان و مخاطبان خود را پاس بدارد و اعتماد آنان را جلب کند. همچنین این مجموعه به  خریداران و فروشندگان ملک و ویلا در زمینه‌های مختلفی مثل تعیین قیمت، معامله درست و مطمئن و حصول اطمینان از صحت اسناد و مدارک، مشاوره می‌دهد. در صورت تمایل به دریافت مشاوره از متخصصان این مجموعه می‌توانید با شماره 09121834380 یا 02644473745تماس بگیرید.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید