مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری

مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه یا قولنامه

مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه یا قولنامه

مشکلات مختلفی در معاملات حوزه املاک وجود داشت، باعث شد که سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور راه اندازی شود. در این سامانه می‌توان معاملات مسکن مثل اجاره‌نامه را ثبت و کد رهگیری مربوط به معامله را دریافت کرد. دریافت این کد، مزایای بسیاری برای طرفین معامله به همراه دارد. به عنوان مثال باعث می‌شود خیال طرفین از معتبر بودن معامله‌شان آسوده باشد و در صورت بروز مشکل، بتوانند با سند و مدرک در مراجع قضایی حاضر شوند. البته توجه داشته باشید که برای ثبت اجاره‌نامه و قولنامه در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات، لازم است مدارک مختلفی را به سامانه ارائه دهیم. در این مقاله تصمیم داریم به مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه اشاره کنیم.

در صورتی که شما هم قصد دریافت کد رهگیری از این سامانه را دارید، پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله با ما همراه شوید که تا قبل از ثبت معامله بتوانید مدارک مورد نیاز را فراهم کنید.

ویلا های لوکس در اطراف تهران

1. اصل مدارک هویتی طرفین؛ اولین مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه

اولین مدارکی که موجر و مستأجر برای ثبت معامله مربوط به اجاره مسکن در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور باید همراه داشته باشند، اصل مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی) است؛ زیرا اولین چیزی که سامانه از افراد می‌خواهد اطلاعات شناسایی و هویتی آن‌هاست.

2. اصل مدارک مالکیت؛ اصلی‌ترین مدرک برای دریافت کد رهگیری قولنامه

مدارک مالکیت مثل سند، قولنامه، بنچاق، وکالت‌نامه (در صورت وجود) و گواهی انحصار وراثت (در صورت فوت مالک) از جمله مدارکی است که مالک ملک باید هنگام عقد قرارداد یا نوشتن قولنامه همراه داشته باشد تا کد رهگیری اجاره نامه برای طرفین معامله صادر شود.

3. گواهی کد پستی؛ یکی دیگر از مدارکی که برای ثبت معاملات املاک نیاز است

یکی دیگر از مدارکی که برای دریافت کد رهگیری اجاره نامه یا قولنامه ملک نیاز دارید، گواهی کد پستی است. برای دریافت گواهی کد پستی کافی است به صفحه دریافت گواهی کد پستی مراجعه کنید، اطلاعات لازم را وارد و گواهی یا همان تأییدیه را دریافت کنید. این گواهی نشان می‌دهد نشانی یا آدرسی که شما وارد کرده‌اید، با کد پستی اعلام‌شده، مطابقت دارد. دریافت این گواهی فقط چند دقیقه زمان نیاز دارد و اصلاً سخت و پیچیده نیست.

4. همراه داشتن دو شاهد؛ هر طرف معامله باید یک نفر شاهد همراه خود داشته باشد

برای نوشتن قولنامه و ارائه کد رهگیری اجاره نامه، هر کدام از طرفین معامله باید یک تن شاهد با خود همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که مشخصات این دو شاهد ثبت و از آن‌ها امضا گرفته می‌شود.

5. پر کردن فرم پیش‌نویس قرارداد؛ این کار را مشاور املاک انجام می‌دهد

پس از مراجعه به بنگاه مشاور املاک، شخص مشاور، پیش‌نویس قرارداد اجاره مسکن را می‌نویسد و مالک و مستأجر، آن را امضا می‌کنند. اکنون مشاور املاک با وجود مدارک و شهود، می‌تواند کد رهگیری اجاره‌نامه را از سامانه دریافت کند.

6. برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی؛ برای املاکی با ارزش بالا

ملک‌هایی که ارزش بالایی دارند، باید برگه کارشناسی فنی و حقوقی ملک را هم همراه خود داشته باشند تا بتوانند قرارداد مربوط به ملک را نهایی کنند.

انجام معاملات معتبر و مطمئن با ارائه کد رهگیری به طرفین در مجموعه ویلا هفت

در این مقاله به مدارکی اشاره کردیم که برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه یا قولنامه ملک الزامی است. در صورتی که شما هم قصد دارید ملک خود را به کسی اجاره دهید یا می‌خواهید ملکی را اجاره کنید، حتماً این مدارک را آماده کنید تا فرایند معامله خیلی سریع و بدون معطلی صورت گیرد. توجه داشته باشید که در حال حاضر، دریافت کد رهگیری برای معاملات املاک، ضروری است.

در صورتی که قصد دارید معامله ملک خود را به صورت حرفه‌ای و مطمئن انجام دهید، به بنگاه‌های معتبر مشاور املاک مراجعه کنید تا از درست بودن معامله خود مطمئن شوید و کد رهگیری را از مشاور املاک دریافت کنید.

گروه مشاور املاک ویلا هفت، تیمی از متخصصان حوزه املاک هستند که به صورت کاملاً حرفه‌ای در زمینه خرید و فروش ملک و ویلا فعالیت می‌کنند. این مجموعه، کلیه معاملات را به صورت مطمئن و معتبر به همراه ارائه کد رهگیری به طرفین معامله انجام می‌دهد تا خیال افراد از بابت درست بودن معامله، آسوده باشد. در صورتی که شما هم قصد خرید و فروش یا اجاره دادن یا اجاره کردن ملکی را دارید، می‌توانید با شماره 09121834380 تماس بگیرید تا مشاوران این مجموعه، کلیه اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله استعلام های ضروری قبل از خرید ملک را مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند که از استعلام‌هایی که قبل از خرید یک ملک باید بگیرید، آگاه شوید و خریدی حرفه‌ای و آگاهانه را تجربه کنید.

پرسش‌های پرتکرار:

  1. مزایای دریافت کد رهگیری اجاره نامه چیست؟
  • رسمی شدن قرارداد اجاره و آسودگی خاطر از بابت معتبر بودن قرارداد
  • محافظت از حقوق موجر و مستاجر و جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری
  • امکان دریافت وام ودیعه مسکن
  • قابلیت استعلام اصالت کد رهگیری
  1. برای اطمینان از جعلی یا اشتباه نبودن کد رهگیری اجاره نامه چه باید کرد؟

با مراجعه به سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور می‌توانید این رهگیری را انجام دهید. همچنین می‌توانید پیامکی حاوی کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین معامله به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ ارسال کنید. متن این پیامک باید به این صورت باشد: کد ملی#کد رهگیری. به عنوان مثال اگر کد ملی 1357913469 و کد رهگیری 4456987456123 است، باید پیامی که ارسال می‌کنید به این صورت باشد: 1357913469#4456987456123. پس از این کار، پیامکی در مورد اصالت و درست بودن کد رهگیری اجاره نامه دریافت خواهید کرد.

  1. کد رهگیری اجاره نامه چند رقمی است؟

کد رهگیری، یک کد 13 رقمی است.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید