راهنمای کامل برای درک فرق بین سند جعلی و اصل

درک فرق بین سند جعلی و اصل

درست است که امروزه سندهای تک‌برگ جایگزین سندهای قدیمی شده است و معاملات املاک با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتری انجام می‌شود؛ ولی باز هم امکان اشتباه و خطا در معاملات به خاطر جعلی بودن اسناد وجود دارد. پس لازم است فرق بین سند جعلی و اصلی را بدانیم تا بتوانیم به‌راحتی این دو مدل سند را از هم تشخیص دهیم. متأسفانه افراد بسیاری به دلیل ناتوانی در تشخیص سند جعلی و اصلی، میلیاردها تومان دارایی خود را از دست می‌دهند و به معنای واقعی به خاک سیاه می‌نشینند.

در این مقاله تصمیم داریم فرق بین سند جعلی و اصلی را مطرح و روش تشخیص این دو مدل سند را بیان کنیم. در صورتی که شما هم قصد خرید ملک دارید، پیشنهاد می‌شود چند دقیقه از زمان گران‌بهای خود را روی مطالعه این مقاله سرمایه‌گذاری کنید.

مقاله پیشنهادی : انواع سند های ملکی 

اولین فرق بین سند جعلی و اصلی: تفاوت‌های فیزیکی و ظاهری

اولین تفاوتی که می‌توان بین اسناد اصلی و جعلی در نظر گرفت، تفاوت ظاهری آن‌هاست. در ادامه چند مورد از این تفاوت‌ها را به صورت مختصر و مفید بیان خواهیم کرد:

  • متالین یا خطوط برجسته سه‌بعدی دور اسناد تک‌برگ: یکی از ساده‌ترین تفاوت‌هایی که بین اسناد جعلی و اصلی وجود دارد، متالین یا خطوط سه‌بعدی برجسته‌ای است که دور تا دور سندهای اصلی تک‌برگ وجود دارد. اگر سند را لمس کردید و خبری از این خطوط نبود، به‌راحتی می‌توانید سند را تقلبی بدانید.
  • واترمارک‌ها و تصاویر محو شونده روی سند تک‌برگ: اسناد تک‌برگ معمولاً یک سری طرح‌هایی مثل نقشه ایران با یک «الله» در میان خود دارند. از طرفی یک سری تصاویر محوشونده روی سند تک‌برگ اصلی وجود دارد که وقتی مشخص می‌شوند که سند را در معرض نور قرار دهیم.
  • هولوگرام سازمان ثبت: اسنادی که اصلی هستند، از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صادر می‌شوند و سازمان ثبت، با دستگاه خاصی روی اسناد تک‌برگ اصلی، هولوگرام می‌چسباند. این هولوگرام، یک کد 12 رقمی دارد که بیانگر تاریخ و شماره سند است. در صورت جدا شدن یا آسیب دیدن این هولوگرام، سند تک‌برگ، از نظر اعتبار دچار مشکل می‌شود.
  • مهر برجسته سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: کلیه اسناد تک‌برگ اصلی، ممهور به مهر برجسته سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستند. در صورتی که سند تک‌برگ، چنین مهری ندارد، اصلاً به اعتبار آن اعتماد نکنید.

مراجعه به سایت اینترنتی ssaa.ir؛ دومین روش تشخیص سند اصلی از جعلی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پس از مشاهده سند تک‌برگ باید انجام دهید، این است که به سایت ssaa.ir مراجعه و اصالت سند مورد نظر را بررسی کنید. در منوی اصلی این سایت، بخشی به نام «خدمات الکترونیک» وجود دارد. در این بخش، زیرمجموعه «استعلامات ثبتی» به چشم می‌خورد و زیر استعلامات ثبتی، می‌توان «تصدیق اصالت سند مالکیت» را مشاهده کرد. برای سهولت کار، می‌توانید روی لینک زیر کلیک و وارد بخش تصدیق اصالت سند شوید:

در این قسمت، اطلاعاتی که در سند درج شده است را در بخش‌های مشخص‌شده وارد و روی دکمه «بررسی» کلیک کنید تا اصالت و جعلی بودن آن برایتان مشخص و محرز شود.

توجه داشته باشید که تصدیق اصالت سند از طریق سامانه «ثبت من» به آدرس my.ssaa.ir نیز وجود دارد. پس از ورود به این سامانه، وارد بخش «اسناد رسمی» شوید و روی «تصدیق اصالت سند» کلیک کنید. در این سامانه، شناسه سند و رمز تصدیق را وارد کنید تا اصالت سند مشخص شود.

 

اگر سند ملک مورد نظر، تک‌برگ نبود و دفترچه‌ای (منگوله‌دار) بود، چه کنیم؟

سندهای منگوله‌دار یا اصطلاحاً دفترچه‌ای سال‌های سال است که منسوخ شده‌اند و صادر نمی‌شود؛ ولی کماکان معتبر هستند. البته امکان پیگیری اصالت آن‌ها از طریق سامانه‌های آنلاین وجود ندارد. برای تشخیص اصالت آن‌ها می‌توانید به اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه و درخواست خود را برای تشخیص اصالت سند به مسئولان امر، ارائه کنید.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص اصالت اسناد منگوله‌دار این است که به مشاوران و متخصصان حوزه املاک مراجعه کنید. این افراد به واسطه تجربه و دانشی که در این زمینه دارند، می‌توانند به شما کمک کنند که اصالت این اسناد را به راحتی تشخیص دهید.

معاملات مطمئن املاک با اسناد معتبر تک‌برگ با گروه مشاور املاک ویلا هفت

در این مقاله تلاش کردیم فرق بین سند جعلی و اصلی را بیان کنیم و به شیوه‌های استعلام اصالت اسناد اصلی را بپردازیم. امیدواریم نکات این مقاله در هنگام خرید ملک به شما کمک کند که معامله‌ای درست و مطمئن انجام دهید و از معامله خود، خشنود شوید.

در صورتی که قصد خرید و فروش ملک دارید و می‌خواهید معامله‌ای مطمئن و اصولی انجام دهید، پیشنهاد می‌شود که از کارشناسان و افراد خبره و باتجربه کمک بگیرید. این افراد با تکیه بر دانش و تجربه خود می‌توانند استعلام‌های لازم را بگیرند و به شما کمک کنند که معامله‌ای حرفه‌ای و بدون تردید انجام دهید.

گروه مشاور املاک ویلا هفت، یکی از مراکزی است که همواره می‌کوشد زمینه معامله‌ای معتبر و مطمئن را برای مخاطبان و مشتریان خود فراهم کند. در صورتی که تمایل دارید اصالت سند تک‌برگ یا منگوله‌داری را بررسی کنید، می‌توانید از مشاوران و متخصصان مجموعه ویلا هفت مشورت بگیرید. برای دریافت مشاوره از متخصصان این مجموعه، کافی است با شماره 09131834380 تماس بگیرید.

علاوه بر مواردی که در این مقاله بیان شد، شما چه روش‌های دیگری برای پی بردن به اصالت اسناد سراغ دارید و چگونه فرق بین سند جعلی و اصلی را تشخیص می‌دهید؟ پیشنهاد می‌شود که پرسش‌ها، نظرها و تجربه‌های خود را با ما و سایر همراهان مجموعه ویلا هفت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید