راهنمای کامل سامانه خودنویس املاک

راهنمای کامل سامانه خودنویس املاک

راهنمای کامل سامانه خودنویس املاک

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، از ابتدای سال 1403 ثبت کردن قرارداد اجاره در سامانه خودنویس برای دریافت کد رهگیری الزامی است. سامانه خودنویس املاک به آدرس khodnevis.mrud.ir توسط وزارت راه و شهرسازی ایجاد شد تا راهی برای نظارت بر قیمت مسکن و سامان‌دهی آن باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این سامانه بپردازیم و خصوصیات آن را به صورت مختصر و مفید توضیح دهیم.

سامانه خودنویس املاک چیست؟

به زبان ساده، سامانه خودنویس، سامانه ثبت قراردادهای معاملات املاک و مستغلات کشور است. در این سامانه می‌تواند قراردادهای اجاره املاک مسکونی، غیر مسکونی و مالکیت حقیقی، حقوقی و چندمالکی را ثبت کرد.

در گذشته وقتی افراد می‌خواستند ملکی را خرید و فروش کنند یا اجاره بدهند، باید درصدی از مبلغ را به مشاور املاک می‌پرداختند؛ ولی امروز با وجود سامانه خودنویس، می‌توان قرارداد را به صورت کاملاً رایگان و معتبر منعقد و  در این سامانه ثبت کرد. هادی عباسی اصل، معاون وزیر راه و شهرسازی، چندی پیش در مورد سامانه خودنویس اظهار داشت:

« از ابتدای امسال تمامی قراردادهای اجاره برای دریافت کد رهگیری رایگان صرفاً در سامانه خودنویس ثبت می‌شوند. دریافت کد رهگیری در سامانه خودنویس هم توسط مشاوران املاک و هم خود مردم به عنوان متعاملین به صورت رایگان امکان‌پذیر است. بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده ثبت مبایعه‌نامه نیز امسال به سامانه خودنویس منتقل می‌شود.»

با این تفاصیل، دیگر نیازی به بنگاه مشاور املاک ندارید و می‌توانید با طرف دیگر معامله، قرارداد خود را در سامانه خودنویس ثبت و کد رهگیری را دریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر طرفین معامله پس از مدتی به مشکل بخورند، می‌توانند در هنگام حضور در مراجع قضایی، به قراردادی که در سامانه خودنویس ثبت کرده‌اند، استناد کنند.

مدتی پیش، ابتدا سامانه ایران املاک برای ثبت معاملات املاک معرفی شد؛ ولی مدتی بعد، سامانه خودنویس املاک، معرفی و جایگزین سامانه قبلی شد.

آموزش ورود به سامانه خودنویس و استفاده از آن

برای ورود به سامانه خودنویس املاک و استفاده از آن، کافی است کلمه «سامانه خودنویس» را در گوگل سرچ و روی نتیجه نخست کلیک کنید یا به آدرس این سامانه (khodnevis.mrud.ir) مراجعه کنید. پس از ورود به این سامانه، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به نمایش درمی‌آید.

بالای سمت چپ صفحه، کلمه «ورود» به چشم می‌خورد. برای استفاده از خدمات این سامانه، ابتدا باید وارد آن شوید. پس از کلیک روی دکمه ورود، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به نمایش داده می‌شود:

اکنون اگر شخص حقیقی هستید، می‌توانید روی گزینه «ورود به عنوان فرد حقیقی» کلیک کنید. در غیر این صورت می‌توانید گزینه مربوط به فرد حقوقی را انتخاب کنید. در این مثال ما، فرد حقیقی را انتخاب می‌کنیم و  با صفحه زیر روبرو می‌شویم:

اکنون شماره تماسی که متعلق به خودتان است را در این کادر وارد کنید تا کد یکبار مصرف برای شما ارسال شود. توجه داشته باشید که شماره‌ای که در کادر وارد می‌کنید، باید با کد ملی شما ثبت شده باشد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، من (جلال شایان) با نام خودم وارد سامانه خودنویس شدم.

اکنون در صورت تمایل به عقد قرارداد اجاره املاک می‌توانید روی دکمه «ایجاد قرارداد» کلیک کنید. درست است که اکنون امکان ثبت قرارداد خرید و فروش ملک در این سامانه وجود ندارد؛ ولی به زودی شاهد این قابلیت هم خواهیم بود.

ویلا هفت؛ راهی برای خرید و فروش مطمئن املاک در تهراندشت و حومه

در این مقاله با سامانه خودنویس و شیوه استفاده از آن آشنا شدیم. در صورتی که تمایل به ثبت معاملات در این سامانه و دریافت کد رهگیری از آن را دارید، می‌توانید مقاله شیوه دریافت کد رهگیری از سامانه خودنویس (این مقاله بعدی است که میفرستم) را مطالعه کنید.

در صورتی که تمایل به یافتن املاک و ویلاهای زیبا و خوش‌ساخت در تهراندشت و حومه دارید، می‌توانید از مجموعه مشاوره املاک ویلا هفت کمک بگیرید. این مجموعه، گروهی از متخصصان و مشاوران باتجربه حوزه املاک را در خودش جای داده است تا به مخاطبان و مراجعه‌کنندگان خود کمک کند که معاملات خود را به صورت هوشمندانه و با اطمینان کامل به ثبت برسانند.

ویلاها و املاکی که در ویلا هفت خرید و فروش می‌شود، از نظر قانونی همه شرایط لازم را دارند و افراد با اطمینان کامل می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. متخصصان این مجموعه، کلیه معاملات را در سامانه خودنویس ثبت می‌کنند و کد رهگیری آن را هم در اختیار طرفین معامله قرار می‌دهند. در صورت تمایل به خرید و فروش ویلا به کمک متخصصان ویلا هفت، کافی است با شماره 09121834380 تماس بگیرید.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید