در سال های گذشته برای ثبت معاملات ملکی کد رهگیری نبوده است و نخستین بار سامانه ثبت معاملات ملکی و صدور کد رهگیری در سال 1387 در شمیرانات تهران صورت گرفته است. دریافت کد رهگیری ملک مزایای بسیاری را به ارمغان می آورد. دریافت کد رهگیری امنیت معاملات ملکی را افزایش می دهد. امکان جعلی بودن قرارداد وجود ندارد. با استفاده از کد رهگیری امکان پیگیری در مراجع قضایی وجود دارد. تیم ویلا هفت در این مقاله قصد دارد، درباره استعلام کد رهگیری ملک توضیحاتی را ارائه نماید.

قوانین کد رهگیری ملک

در سال های گذشته که کد رهگیری وارد معاملات ملکی شد، قرارداد خرید و فروش یا رهن و اجاره در بنگاه ها به صورت دستی ثبت می شد. در واقع قبل از تنظیم سند رسمی باید مبایعه نامه یا اجاره نامه به صورت دستی نوشته می شد. سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور برای ثبت معاملات ملکی و صدور کد رهگیری در سال 1387 در شمیرانات به صورت آزمایشی بر روی این مسئله کار کرد و بعد به مرور در کل کشور صورت گرفت.

این سامانه اهداف مختلفی دارد. بعد از سال هایی که از کار آن می گذرد، می توان گفت که درباره برخی اهداف موفق بوده برای رسیدن به برخی اهداف ناموفق بوده و برخی دیگر از اهدافش را به صورت نسبی به انجام رسانده است. به صورت کلی این طرح نتایج خوبی را در بر داشته است. طرفین قرارداد برای بستن قرارداد باید قوانین و مقررات خرید و فروش ملک را رعایت کنند. اهداف و کاربردهای کد رهگیری به صورت زیر تقسیم بندی می شوند.

1. ضمن بیشتر کردن امنیت معاملات ملکی منافع طرفین قرارداد را تامین می نماید.

2. به وجود آوردن یک پایگاه داده برای ارزیابی آماری املاک

3. بیشتر کردن درآمدهای مالیاتی دولت

آیا میداند چند مدل سند ملکی وجود دارد ؟ برای دیدن مقاله انواع سند های ملکی کلیک کنید.

مقاله پیشنهادی ما : ٖراهنمای کامل برای درک فرق بین سند جعلی و اصل

افزایش امنیت معاملات ملکی با کد رهگیری ملک

قراردادهای ملکی که به صورت دستی نوشته می شوند، مشکلاتی را برای طرفین قراردادها به وجود می آورند. از مهمترین مشکلات قراردادهای دستی که کد رهگیری ملک برای حل آن ها ایجاد شد، موارد زیر می باشند.

1. نبود استناد به قرارداد در دادگاه در صورت نبود آن: در صورتی که موجر و مستاجر دچار اختلاف شده باشند، مستاجر به هر علتی برای رجوع به دادگاه و ثابت کردن ادعای خود قراردادی در دست ندارد و در این حالت اگر موجر و مشاور املاک تبانی کرده باشند، امکان دارد، مستاجر با مشکل جدی روبرو شود و نتواند، حق خود را بگیرد. حتی اگر مشاور املاک قرارداد را به یکی از طرفین معامله نداده باشد، در صورت توافق پنهانی با طرف دیگر، دست بردن به قرارداد امکان پذیر است.

2. فروختن یک ملک به چند نفر: در گذشته قرارداد فروش ملک به صورت دست نوشته بود و تا قبل از تنظیم سند در جایی ثبت نمی گردید و از طرف دیگر به علت های مختلف ملک به چند نفر فروخته می شد.

3. امکان دستکاری قرارداد در صورت عدم پیگیری با کد رهگیری ملک وجود دارد.

افزایش درآمدهای مالیاتی دولت

گرفتن مالیات یکی از روش های مهم درآمد زایی دولت ها می باشد. بازار مسکن نیز قسمت بزرگی از اقتصاد کشور را شامل می شود و معاملات زیادی در این بازار رخ می دهد. بنابراین عادی است که دولت به دنبال راه حلی برای بدست آوردن درآمدهای مالیاتی خود از این قسمت از اقتصاد کشور باشد. همین امر سبب شده که سایتی ایجاد شود، در این سایت سعی شده است که از یک طرف امنیت معاملات بیشتر شود و از طرف دیگر با اجباری شدن دریافت کد رهگیری منافع دولت درباره گرفتن مالیات از معاملات ملکی تامین گردد.

مدارک مورد نیاز کد رهگیری ملک

مراحل گرفتن کد رهگیری کامل کردن اطلاعات مبایعه نامه در این سایت است. برای گرفتن کد رهگیری باید مدارک مورد نیاز برای نوشتن مبایعه نامه را به همراه داشته باشید. مدارک مورد نیاز برای دریافت کد رهگیری ملک موارد زیر می باشند.

1. اصل مدارک هویتی خریدار و فروشنده
2. تاییدیه کد پستی ملک مد نظر
3. اصل مدارک مالکیت
4. نیاز حضور دو شاهد
5. تکمیل فرم پیش نویس قرارداد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک و مهر مشاور املاک
6. برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی

مزایای دریافت کد رهگیری املاک

گرفتن کد رهگیری املاک مزایایی دارد که گرفتن کد رهگیری املاک باعث امنیت معاملات ملکی می شود. مزایای دریافت کد رهگیری املاک موارد زیر می باشند.

1. ضمانت امنیت: کد رهگیری ملک از کلاهبرداری در بازار مسکن جلوگیری می کند و امنیت حقوقی معامله را ضمانت می کند. با ثبت مبایعه نامه در این سایت و گرفتن کد رهگیری می توانید، از فروش دوباره آن توسط فروشنده پیشگیری کنید.

2. نبود امکان جعل: ویژگی کد رهگیری داشتن بارکد در بالای قرارداد می باشد که همه مشخصات را ذخیره کرده است و امکان جعل و از بین رفتن مبایعه نامه وجود ندارد.

3. امکان دنبال کردن در مراجع قضایی: قراردادهایی که کد رهگیری دارند در مراجع قضایی معتبر هستند و به آسانی می توان نسبت به حقوق از بین رفته طرفین قرارداد اقدام کرد.

4. شفاف سازی آمار معاملات: ویژگی مهم قراردادهایی که دارای کد رهگیری هستند، شفاف سازی آمار معاملات مسکن، رونق در بازار مسکن و… است.

5. امکان استعلام ثبت قرارداد: دریافت کد رهگیری املاک به طرفین قرارداد اجازه می دهد تا با رجوع به سامانه ثبت کد رهگیری و کد ملی را وارد کنند و از درستی قراردادشان مطمئن شوند.

هزینه دریافت کد رهگیری املاک

در واقع گرفتن کد رهگیری هزینه دارد. با ثبت معامله در این سایت مشاور املاک باید چند درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات به سازمان مالیاتی کشور پرداخت نماید. بنابراین اگر شما می خواهید، کد رهگیری بگیرید باید علاوه بر پرداخت کمیسیون املاک باید چند درصد از کمیسیون قانونی معامله مد نظر را به مشاور املاک بدهید.

برای ثبت نام در سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن و گرفتن وام اجاره خانه نیاز است که اجاره نامه کد رهگیری داشته باشد. به همه مستاجران سفارش می شود که قراردادهای اجاره خود را در دفاتر املاک دارای اعتبار و مجوز منعقد کنند تا امکان ثبت نام در سایت ایران املاک را داشته باشند و بتوانند، کد رهگیری از این سایت دریافت کنند.

نکات مهم برای دریافت کد رهگیری املاک

برای گرفتن کد رهگیری ملک باید نکاتی را رعایت کنید. همچنین برای دریافت کد رهگیری املاک مدارکی لازم است. افراد در صورتی که بعد از استعلام کد رهگیری متوجه عدم اعتبارسند شده باشند، توان برای فسخ قرارداد اقدام کرد. نکات مهم برای گرفتن کد رهگیری املاک موارد زیر می باشند.

1. کد پستی باید دارای اعتبار باشد.

2. کد پستی معتبر در سایت کد رهگیری به صورت درست وارد شود.

3. در عدم پرداخت هزینه اضافی دقت نمائید.

4. چند درصد مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون املاک تعلق می گیرد.

نحوه تشخیص جعلی بودن کد رهگیری ملک

درباره کد رهگیری امکان دارد، در دو حالت با مشکل روبرو شوید. در بیشتر اوقات مردم از دو حالت کد رهگیری جعلی و کد رهگیری اشتباه به عنوان کد رهگیری جعلی استفاده می نمایند. گاهی کد رهگیری جعلی وجود خارجی ندارد و ساختگی می باشد. برای شناسایی جعلی بودن کد رهگیری می توانید، استعلام کد رهگیری بگیرید.

همچنین لازم است ذکر کنیم که کد پیگیری ملک مطابق بر کد پستی ملک است، لذا اگر در هنگام وارد کردن کد پستی ملک اشتباه شود، باعث گرفتن کد رهگیری اشتباهی یا کد رهگیری جعلی می شود. برای شناسایی کد رهگیری اشتباه می توانید، مانند کد رهگیری جعلی استعلام بگیرید.

چگونه از گرفتن کد رهگیری جعلی پیشگیری کنید؟

اساس صادر شدن کد رهگیری کد پستی ملک است. بنابراین در گام اول قبل از صادر شدن کد رهگیری مطمئن شوید که کد پستی پیشنهاد شده برای ملک مورد معامله است. در گام دوم باید در حین وارد کردن کد پستی دقت نمائید که همان کدپستی در سایت ثبت شود. بعد از گرفتن کد رهگیری می توانید، آن را استعلام کنید.

نحوه گرفتن کد رهگیری

در هنگام ثبت قرارداد باید اصل مدارک هویتی به مشاور املاک داده شود. مدارک مالکیت می تواند، به صورت سند تک برگی ،بنچاق، قولنامه و هر سند رایج دیگر پیشنهاد شود. همچنین وکالت نامه، گواهی انحصار وراثت و موارد مشابه نیز باید به مشاور داده شود. در زمان ثبت قرارداد هر طرف معامله باید یک شاهد همراه خود داشته باشند که مدارک هویتی آن ها نیز برای گرفتن کد رهگیری نیاز است.

بعد از کامل کردن فرم پیش نویس قرارداد، مشاور املاک اطلاعات را در سایت بارگذاری می کند. تاییدیه کدپستی ملک مورد معامله نیز از اسناد لازم دیگر برای گرفتن کد رهگیری است. بعد از ثبت اطلاعات قرارداد باید پرینت قرارداد نزد طرفین قرارداد قرار گیرد و یک نسخه از آن به مشاور املاک داده شود.

دریافت پیامک کد رهگیری

پس از ثبت قرارداد قولنامه ای در سامانه برای دو طرف قرارداد یک کد رهگیری چند رقمی به صورت پیامک فرستاده می شود که کد پیگیری اجاره نامه نیز چند رقمی است و کد رهگیری املاک در طرف چپ مبایعه نامه ثبت شده است. بدین ترتیب این امکان فراهم می شود که افراد در هر جایی از کشور از طریق سامانه املاک یا پیام کوتاه کد را رهگیری نمایند.

استعلام کد رهگیری

تمامی معاملات ملکی در سامانه ثبت می شوند و به آن ها کد رهگیری داده می شود، امکان ارزیابی درستی اطلاعات معاملات و همچنین ارزیابی درستی کد رهگیری وجود دارد. در صورتی که افراد می خواهند، از درستی کد رهگیری و استعلام کد رهگیری اجاره نامه آگاه شوند، می توانند، به سامانه ایران املاک www.iranamlaak.ir رجوع کنند. نحوه استعلام کد رهگیری در ادامه مقاله ذکر شده است.

آموزش تصویری کد رهگیری

در صورتی که مشاور املاک هستید و می خواهید، کد رهگیری برای مشتریان خود بگیرید، ابتدا باید در سایت املاک به عنوان مشاور املاک شرکت و نام نویسی کرده باشید. بعد با وارد شدن به این سامانه و تکمیل کردن اطلاعات، این کار انجام می شود. برای اطلاع بیشتر از جزئیات ان کار توصیه می کنیم، فرم ثبت نام مشاورین سایت املاک کشور را مطالعه کنید؛ اگر چه برخی از مشاورین املاک و خریداران از روش قدیمی دست نوشته استفاده می نمایند. پس از اخذ کد رهگیری، وضعیت ملک قابل استعلام خواهد بود.

  1.  ابتدا وارد سامانه رسمی ایران املاک شوید و گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب نمائید.کدرهگیری
  2. کد رهگیری و کد ملی خود را در قسمت خواسته شده وارد نمائید و پس از درج کد امنیتی بر روی گزینه جستجو کلیک کنید.کدرهگیری

 

گرفتن کد رهگیری با گوشی (موبایل)

گوشی های همراه وسایل در دسترسی می باشند که بسیاری از افراد تمایل دارند تا از آن ها برای وارد شدن به سامانه ها استفاده کنند. این ورود به روش هایی مثل ورود از طریق اپ ها، پیامک و مرورگرها صورت می گیرد. برای گرفتن کد رهگیری با گوشی باید از طریق مرورگرها اقدام کنید تا وارد سامانه استعلام شوید. از طریق اپلیکیشن های بارکد خوان نیز گرفتن کد رهگیری با گوشی امکان پذیر است. برای استعلام کد رهگیری املاک پیامکی می توانید کد ملی خود و کد رهگیری ملک را به شماره 110203001 را ارسال کنند تا استعلام انجام شود.

 

 

سخن آخر

در این مقاله درباره کد رهگیری ملک مطالبی ذکر شد. گرفتن کد رهگیری ملک باعث افزایش امنیت معاملات ملکی می شود و درآمدهای مالیاتی دولت بیشتر می شود. همچنین برای دریافت کد رهگیری ملک مدارکی لازم است. همانگونه که ملاحظه کردید، دریافت کد رهگیری ملک مزایایی بسیاری دارد. برای گرفتن کد رهگیری ملک باید نکاتی را رعایت کنید تا از جعلی بودن آن جلوگیری به عمل آورید. در نهایت لازم است اشاره کنیم که برای استعلام کد رهگیری املاک می توانید، از طریق موبایل، بارکد، کد ملی و پیامک اقدام کنید. در صورت بروز هر گونه ابهام یا سوال می توانید، با کارشناسان ویلا هفت در ارتباط باشید.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید