آشنایی با کمسیون 99 شهردادری

آشنایی کمیسیون ماده 99 روستایی و دهیاری

کمیسیون 99 روستاها و شهرداری ها از موارد مهم سطح شهرداری ها و دهیارها می باشد که بسیار به آن معترض می شوند و دلیل آن این است که با توجه به بیشتر شدن جمعیت در شهرها و کمی زمین های مسکونی قشرهای فقیر و ثروتمند بدون مجوز کاربری زمین را تغییر می دهند و همین موضوع موجبات صادر شدن احکام کمیسیون ماده 99 را فراهم می کند و بسیار به آن معترض می شوند. در این مقاله قصد داریم، درباره این سوال که کمیسیون 99 روستاها چیست؟ توضیح دهیم. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر از مفاد کمیسیون 99 از مشاوران املاک ویلا هفت راهنمایی بگیرید.

 

کمیسیون 99 روستاها چیست؟

شهرداری ها علاوه بر این که ساخت و ساز در محدوده شهر را کنترل و نظارت می کنند، در مورد حریم شهر نیز مسئولیت مشابهی دارند و ساخت و سازهای غیر قانونی، غیر استاندارد و غیر اصولی در محدوده حریم شهرها را شامل می شود که بعضی اوقات رای قلع و قمع کمیسیون ماده 99 روستاها را شامل می شود.

برای توضیح علت تشکیل کمیسیون ماده 99 روستاها باید گفت که برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی در بیرون از حریم مصوب شهرها و همچنین نحوه رسیدگی به جرایم کمیسیون ماده 99 روستاها تشکیل شده است که شامل نمایندگان وزرات کشور، وزرات مسکن و شهرسازی در استانداری ها و قوه قضائیه است کمیسیون ماده 99 روستاها نسبت به صادر شدن رای خراب کردن بنا یا جریمه ای معادل چندین درصد هزینه بروز شده اقدام می کند.

مراجع ذیربط وظیفه دارند، برای ساختمان هایی که بر اساس مقررات و پیشنهاد کمیسیون ماده 99 برای آن ها جریمه معین شده و پرداخت شده بر اساس درخواست مالکان آن ها طبق مقررات مجوز پایان کار صادر کنند.

هر آنچه باید درباره کمسیون ماده 100 بدانید

منظور از تخلف ساختمانی چیست؟

در جرایم ساختمانی بنا کردن ساختمان یا بدون مجوز صورت می گیرد و یا از آن چیزی که در مجوز معین شده است، خلاف قانون انجام شود، اما به صورت دقیق تر می توان بعضی از تخلفات را ذکر کرد که موارد زیر می باشند.

 • احداث بنا بدون مجوز
 • ورود به معابر شهری
 • ساختن طبقات بیشتر از تعداد معین شده در مجوز
 • عدم رعایت ضوابط فنی، شهر سازی در ساختمان و بهداشتی و نبود مقاومت
 • نبود احداث پارکینگ یا ساختن پارکینگ بدون کاربری
 • خلاف مهندس ناظر ساختمان
 • عوض کردن نوع کاربری بنا
 • ساختن بنا بیشتر از حد مجاز
 • ساختن بنا در مناطق ممنوع شده
 • ساختن بنا بیشتر از مساحت معین شده در مجوز

 

جریمه کمیسیون ماده 99 درباره تراکم اضافی

برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی در خارج از محدوده معین شده شهرها و همچنین روش های رسیدگی جرایم درباره این سازه ها کمیسیونی شامل نمایندگان وزرات مسکن، مسکن و شهر سازی، وزرات کشور و قوه قضایه در استانداری ها تشکیل می گردد و در صورت روبرو شدن با تخلفات درباره ساخت و سازهای غیر مجاز اقدام به دریافت جریمه و یا خراب کردن بنا می کند. در واقع جریمه کمیسیون ماده 99 در صورت وجود تخلف معادل چند درصد هزینه به روز شده است.

این جریمه به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شود. این آرا قابل معترض شدن در کمیسیون نمی باشند و تنها چند ماه قابلیت معترض شدن در دیوان را دارند.

براساس تبصره دو بند سه ماده 99 شهرداری ساختن بنا بیرون از محدوده حریم شهرها تخلف می باشد و سازنده بر اساس رای کمیسیون به جریمه تا چند درصد هزینه بروز شده محکوم می گردد.

بنابراین بهترین روش برای حل این موضوع استفاده از وکلای ماهر و قابل اعتماد می باشد. وکیل مجربی که علاوه بر داشتن دانش کافی در این باره سابقه زیاد و موفقی نیز داشته باشد. تیم ویلا هفت متشکل از کارشناسان خبره می توانند در این مسیر شما را راهنمایی نمایند.

آشنایی باماده ۴٧ قانون ثبت اسناد و املاک

فرآیند ارسال پرونده به کمیسیون ماده 99 روستا چگونه است؟

برای ارسال پرونده به کمیسیون ماده 99 روستا باید روندی را طی کنید. در این جا این سوال که کمیسیون ماده 99 چیست؟ مطرح می شود. فرآیند ارسال پرونده به کمیسیون ماده 99 روستا موارد زیر می باشند.

 • هشدار به مالک متخلف بعد از ارزیابی دقیق سازه و با توجه به طرح هادی توسط دهیار
 • صادر کردن دستور تشکیل پرونده مطابق با ماده 99 توسط بخشدار
 • فرستادن اخطاریه به بخشداری توسط دهیار
 • ثبت کردن تصاویر از زاویه های مختلف سازه توسط دهیار
 • فرستادن پرونده به بخشداری
 • ارائه کردن نقشه هوایی، مشخصات مالک، صورت جلسه پلمپ سازه برای کامل کردن پرونده توسط دهیار
 • فرستادن پرونده از بخشداری به کمیسیون 99
 • ابلاغ کردن حکم به دهیاری
 • ارزیابی و صادر کردن حکم
 • رجوع گروهی شامل نماینده دادستان، نماینده بخشدار، کلانتری و شورا به جایی که ساختمان ساخته شده
 • اجرا کردن حکم که می تواند، جریمه و خراب کردن و یا حتی هر دو مورد باشد.

نحوه عملکرد کمیسیون با تخلفات سازه های روستایی

 

درباره نحوه عملکرد این کمیسیون با تخلفات سازه های روستایی باید گفت که نهادهای روستایی بر اساس بند 33 ماده 10 قانون می توانند، در حریم قانونی روستا مجوز ساختمانی صادر نمایند. همچنین هیئت ذکر شده در بالا رعایت کردن قوانین موجود در اساسنامه های ویژه استفاده کردن از زمین ها، ساختن بنا و میزان ساخت و ساز قانونی در روستا را ارزیابی می کند. دهیاری مسئولیت تشکیل پرونده و ارسال آن را به بخشداری برعهده دارد.

 

جریمه کمیسیون 99 روستا چیست؟

مجازات های توسعه بدون داشتن مجوز شدید است و به هر کسی ساخت و ساز ویلا بدون مد نظر گرفتن تمامی مصوبات قانونی سفارش نمی شود و برای کسی که مجوز این کار را نگرفته است و کسی که بدون داشتن مجوز این کار را انجام دهد، جریمه ساخت و ساز غیر قانونی در روستا تعیین می شود.

 

مدارک لازم برای تشکیل پرونده پیرامون ماده 99

برای تشکیل پرونده درباره ماده 99 مدارکی نیاز است. در صورت ارائه مدارک و تشکیل پرونده می توانید، موضوع را پیگیری کنید. برای رسیدگی به این موضوع می توانید، با وکیل متخصص مشورت کنید. مدارک لازم برای تشکیل پرونده درباره ماده 99 موارد زیر می باشند.

 • درخواست صاحب ساختمان برای صادر شدن پایان کار ساختمان
 • کپی سند مالکیت مالک
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مالک
 • کپی از نقشه طرح هادی و همچنین تاییدیه توسط هیات امنا، شورای اسلامی روستا و دهیاری
 • کپی مجوز ساخت
 • قبض گاز، آب و تلفن که به اسم مالک ساختمان می باشند.
 • چند قطعه عکس از زوایای مختلف ساختمان مد نظر
 • پاسخ استعلام از اداره جهاد کشاورزی، اداره راه و شهرسازی، اداره محیط زیست و…

 

مزایای گرفتن وکیل در پرونده های کمیسیون ماده 99 شهرداری

برای توضیح مزایای گرفتن وکیل در پرونده های کمیسیون ماده 99 شهرداری کافی است که دقت کنیم که بدست آوردن موفقیت در این باره در گرو استفاده از تجربیات وکیل ماهر در این باره می باشد و باید برای هر موردی به متخصص آن رجوع کرد. افراد می توانند، در تمامی موارد برای مقدار جریمه های معین شده معترض شوند و برای کم کردن میزان آن با توجه شرایط معیشتی، شغلی و سایر شرایط تقاضا داشته باشند.

افراد می توانند، برای رای کمیسیون مربوطه به دیوان عدالت اداری شکایت کنند و بهترین راه این است که فرد قبل از هر کاری در این باره با وکلای معتبر مشورت کند و در صورت نیاز پرونده های خود را به آن ها بدهد. برای دریافت مشاوره در این باره می توانید، با کارشناسان سایت ویلا هفت تماس بگیرید. در صورتی که شما بدون آگاهی کافی برای تنظیم لایحه یا دادخواست درباره پرونده خود اقدام کنید و نتوانید، عدله خود را به درستی توضیح دهید و لذا فرصت طلایی اعتراض به رای صادره را از دست می دهید و نمی توانید، به درستی از حقوق خود دفاع کنید.

به طور کلی این دیوان مرجع پیگیری شکایات مردم علیه سازمان های دولتی و اداری است. یکی از مواردی که در این دیوان بسیار بر علیه آن شکایت می گردد، کمیسیون ماده 99 است. برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی در بیرون از محدوده حریم شهرها یک کمیسیون از نمایندگان وزرات کشور، مسکن و شهرسازی و قوه قضایه تشکیل می گردد.

کمیسیون با توجه به طرح هایی که موجود است، رای صادر می کند و اقدام به تخریب ساختمان موجود و صادر کردن کردن جریمه نقدی معادل چند درصد قیمت بروز شده می کند. این مراجع وظیفه دارند که بعد از پرداخت جریمه برای صادر کردن مجوز ساخت ساختمان های موجود اقدام کنند.

 

 

طرح شکایت کمیسیون ماده 99 روستایی

در کمیسیون ماده 99 روستایی توسط خود دهیاری و یا اعضای شورای روستا طرح شکایت صورت می گیرد. کمیسیون ماده 99 روستا بعد از شکایت در ساختمان استانداری ها صورت می گیرد و در این باره اعضای کمیسیون تصمیم می گیرند. بعد از صادر شدن رای در کمیسیون و شعبه بدون رای در صورت شکایت به رای صادره می تواند، در شعبه تجدید نظر به رای صادره معترض شود و در آخر می تواند، علیه رای کمیسیون 99 ماده روستا در دیوان عدالت اداری اقدام به طرح شکایت کند.

 

چه زمانی باید به کمیسیون 99 روستایی مراجعه کنید؟

در موارد زیادی بعد از این که فردی به علت نبود توجه به قوانین و مقررات یک باب منزل مسکونی در بیرون از حریم شهر بسازد، این امر در صورت شناسایی به کمیسیون ماده 99 شهرداری فرستاده می شود. این کمیسیون در این مورد آن را ارزیابی می کند و در آخر با انجام ارزیابی های مورد نیاز در این باره رای صادر می کند. آرای صادره در این باره امکان دارد، واقعی نباشد و برای همین موضوع در کمیسیون تجدید نظر و بدون دیوان قابل اعتراض است.

 

بهترین وکیل متخصص کمیسیون 99 امور روستایی

بهترین وکیل کمیسیون ماده 99 امور روستایی وکیل ماهر و با تجربه ای است که می تواند، به شما در پیگیری پرونده کمک نماید. این کمیسیون پیگیری پرونده های مربوط به زمین های کشاورزی، مراتع و جنگل ها را بر عهده دارد. در صورتی که با پرونده ای در ارتباط با هر یک از این موارد مواجه هستید، به بهترین وکیل نیاز دارید. بهترین وکیل در این باره وکیل آشنا به کمیسیون و تشریفات آن می باشد. آن ها درباره هدایت سیستم اطلاع دارند

و بهترین نتایج را برای شما کسب می کنند. تلاش نکنید که به تنهایی پرونده خود را پیگیری کنید. بهترین وکیل در این باره می تواند، شما را به بهترین نتیجه برساند. در صورتی که در کمیسیون روستایی و دهیاری با مشکلی روبرو هستید، مهم است که یک وکیل ماهر در این زمینه پیدا کنید. همچنین یک وکیل ماهر می تواند، برای بهترین برخورد با کمیسیون روستایی راهنمایی های مورد نیاز را پیشنهاد دهد.

 

نحوه دفاع در کمیسیون ماده 99 روستا

به طور کلی معترض شدن و دفاع در کمیسیون ماده 99 به علت تخصصی بودن آن بسیار سخت است. بنابراین بهترین راه در این باره این است که از نظر وکلای دادگستری و دیوان استفاده کنید. دنبال کردن رای کمیسیون ماده 99 به شرایط ویژه نیاز ندارد و هر کسی می تواند، با رجوع به کمیسیون اقدام به گرفتن رای و این موضوع را دنبال کند.

 

سخن آخر

در این مقاله درباره این سوال که کمیسیون 99 روستا چیست؟ مطالبی ذکر شد. برای تشکیل پرونده درباره کمیسیون ماده 99 روستا باید مدارکی داشته باشید و فرآیندی را طی کنید که در صورت تشکیل پرونده به آن شما رسیدگی می شود. برای پیگیری پرونده خود باید با وکیل ماهر مشورت کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. برای خرید و فروش ملک باید قوانین خرید و فروش ملک را رعایت کنید و در صورت سوال در این باره با کارشناسان ویلا هفت در تماس باشید.

در اینستاگرام

پیج ما را دنبال کنید!

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید